Trabzon 1 Şubesi

(BEŞİKDÜZÜ) BİR SAAT DERS BIRAKTIK

EĞİTİM BİR-SEN BEŞİKDÜZÜ TEMSİLCİLİĞİ BASIN AÇIKLAMASI

Değerli basın mensupları, saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım son zamanlarda öğretmeni hedef alan şiddet olaylarını kınıyoruz.

Öğretmenlerin şiddete maruz kalması ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın artan şiddet olaylarıyla ilgili sessizliğini bozmaması, öğretmenlerde adeta sahipsizlik duygusu oluştururken; son günlerde ard arda meydana gelen öğretmenleri hedef alan yaralama ve darp hadiseleri eğitimcileri çileden çıkarmıştır.

Sakarya’da servis şoförlerinin öğretmeni darp etmesi,

Rize’de öğrencisini okul bahçesinden dışarı çıkmaması için uyaran okul müdürünün makamında okul dışından gelen gençler tarafından darp edilmesi,

Kütahya’da bir öğrencinin öğretmenini kalbinden bıçaklaması,

Adana’da baba ve oğlunun öğretmenin kolunu kırması, İstanbul Esenyurt’ta bir öğretmenin öğrencisi tarafından bıçaklı saldırıya uğraması,

Eskişehir'de bir öğretmenin öğrenci velisi ve yakınları tarafından darp edilmesi ve

Muğla Milas’ta bir velinin öğretmeni sınıfta darp etmesi eğitimcileri endişelendirmiştir.

Başta Milli Eğitim Bakanı olmak üzere yetkililerin son zamanlarda eğitimcilere yönelik söylemleri, Alo 147 hattı ile öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin fiili baskı altına alınmaları, okullarda disipline yönelik yaptırımların kalmaması gibi birçok husus, öğretmenleri adeta kolay hedef haline getirmiştir.

Gaziantep Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde görev yapan uzman Dr. Ersin Arslan’ın, geçtiğimiz hafta uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Sağlık Bakanı’nın konuyu sahiplenerek “Sağlık çalışanlarına yapılmış saldırıyı kendime yapılmış sayarım” diye maiyetindekileri önemsemesini ne yazık ki eğitim çalışanları, kendi Bakanlığından görmemiştir. Aksine bütçe gönderilmeyen okulların yöneticileri, bağış soruşturmaları ile potansiyel suçlu gibi görülüp itibarsızlaştırılmış, öğretmenler adeta hiçbir iş yapmayan insanlar gibi değerlendirilerek örselenmiş, “eşit işe eşit ücret” düzenlemesinde de ek ödeme verilmeyip kapsam dışında tutularak, neredeyse en düşük ücret alan kamu çalışanı sınıfına indirgenmiştir. Bütün bu olup bitenlere rağmen eğitimciler fedakârlık mesleği olan öğretmenliklerinden asla taviz vermemişlerdir.

Eğitim, öğretim ve bilim hizmet kolunda Genel Yetkili Sendika olarak öğretmenlere yönelik şiddete dikkat çekmek, başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere, yetkililerin ve kamuoyunun duyarlı davranmasını sağlamak ve can kayıplarına varmasından endişe ettiğimiz çirkin saldırılara dur demek için buradayız.

Eğitim-Bir-Sen Beşikdüzü temsilciliği olarak ilçemizin okullarının en yoğun olduğu bu bölgesinde toplandık. Şiddete maruz kalan öğretmenlerimize sahip çıkma adına, 30 Nisan Pazartesi günü yani bu gün okullarımızdaki bayrak töreninden sonraki ilk derse girmiyoruz.

Milli Eğitim Bakanlığını bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz.

Mücahittin Kerim İKİBAŞ  

Eğitim Bir-Sen Beşikdüzü Temsilcisi