Trabzon 1 Şubesi

(TONYA) PROVOKASYON FİLMDEN KİMSEYE EKMEK ÇIKMAZ

Durmuş, ABD’de çekilen ve Hz. Muhammet’e hakaret içeren filmle ilgili olarak “İslam dünyasını harekete geçirmek ve provoke etmek amacıyla çekildiği aşikar olan, 'Müslümanların Masumiyeti' isimli provokasyon filmini çeken ve çekilmesini sağlayanları şiddet ve nefretle kınıyoruz.” dedi.

Yaptığı açıklamada, “Çekilme amacı, İslam dünyasında huzursuzluk çıkarma ve insanları kışkırtma olan filme gösterilen şiddet içerikli tepkilerin, filmin çekilme amacına hizmet ettiği ortadadır.” diyen Durmuş şu görüşlere yer verdi:

“Müslümanlar arasında şiddeti yaygınlaştırma ve Müslümanları şiddet yanlısı olarak göstermek için planlanan ve provoke edilen gösteri ve protesto eylemlerinin amacına ulaşmaması için, tepkilerin demokratik yollardan gösterilmesi gerekmektedir. Şiddet içermeyen demokratik tepkiler, oyun kurucuların hevesini kursaklarında bırakacaktır. İslam dünyasını provoke etmek için çalışan ve bir dinin kutsal değerlerine dil uzatanlar, tarihin er ya da geç kendilerini yargılayacağını, insanlığa hesap vermek zorunda kalacaklarını unutmamalıdır.

Memur-Sen Tonya Temsilcisi Ziya Durmuş, “Memur-Sen olarak, bu filmi çeken, çekilmesine katkı yapan ve fikri planda destekleyenleri şiddet ve nefretle kınıyor, milletimizin ve İslam aleminin ortaya koyacağı tepkilerin de demokratik sınırlar içinde kalarak, provokasyon umanların amacına hizmet etmemelerini diliyoruz. “ dedi.